איך מפעילים 360 תלמידים בחדר בריחה נייד?

אז אתם בטח תוהים איך מפעילים 360 ילדים בחדר בריחה נייד לתלמידים?

קבלנו לפני מספר ימים פניה של ועד הורי בית ספר שמרית אור בנתניה, שהוא בית הספר היסודי הגדול ביותר בעיר, להפעיל בפעילות שהם יצרו להאקתון בנושא יזמות וטכנולוגיה. הם מאוד רצו הפעלה של חדר בריחה נייד לתלמידים כדי לאפשר להם להיחשף לתוכן יצירתי ויזמי שמאפשר בעזרת יצירתיות מחשבתית לחוות אתגרי חשיבה מפתיעים! לאחר כמה שיחות עם ליאור וענת הנציגות של הנהגת ההורים, הצלחנו לאפיין ולהבין איך מפעילים 360 ילדים בחדר בריחה נייד. ????

סוכם שבמשך כל שעת פעילות נפעיל 3 כיתות במקביל. חילקנו כל כיתה ל 3 קבוצות ובכל כיתה הפעילו 2 מפעילים. סך הכל שעות הפעילות = 4 שעות. כשאנחנו מפעילים כיתה אנחנו בדרך כלל מחלקים אותה ל3-4 קבוצות משחק. לשמחתנו הכיתות בבית הספר הזה קטנות כך שיכולנו לחלק אותם ל3 קבוצות. כל קבוצה מקבלת ערכת בריחה שזהו בעצם חדר הבריחה הנייד שלה. אחת ההפתעות הגדולות שלנו היא שהמשתתפים לא יודעים מה מחכה להם בתוך הערכה! הם מקבלים מזוודה נעולה והם צריכים לפענח את הפתרון שרק לאחריו הם מגלים את כל החידות הנוספות שמסתתרות… כל ערכה מעוצבת בצבע שונה כך שהמשתתפים יודעים בדיוק לאיזה קבוצה הם שייכים וחלק מהתשובות לחידות שונות כדי שהילדים לא ישמעו בטעות את הפתרון ויעתיקו ללא חשיבה על הפתרון היצירתי.

הגענו לבית הספר בשעה 7:00 כדי להתמקם ולהתארגן. צוות של 5 מפעילים ועופר מנהל האירועים שלנו. חיכו לנו כבר בשער השומר לצד מנהלת בית הספר, אליאן. שמרו לנו 3 כיתות ה' שבקומה השנייה ובזמן שהיה לנו להתארגנות הזזנו את כל השולחנות והכיסאות לטובת המשחק ופתחנו את הציוד והתפאורה שלנו. מה שמיוחד במשחק שלנו הוא שמדובר על ערכה שמגיעה ארוזה מראש וכך זמן ההתארגנות שלנו קצר בנוסף להפתעה שמחכה לתלמידים במהלך פתיחת המנעול הראשון.

הצוות מטעם בית הספר שארגן את הפעילות דאג לתלות בכניסה לכל כיתה את מספר הכיתה ואת השעה שהיא נכנסת למשחק. היו לנו 4 שעות רצופות של פעילות והיינו חייבים לסיים בזמן. הפעילות התקיימה ביום שישי וזה יום קצר בבית הספר כך שעיכוב בזמנים לא בא בחשבון.

בשעה 8:00 הגיעו 3 כיתות ראשונות. לכל כיתה התלווה מורה או איש צוות שדאג לחלק את הילדים לקבוצות בתוך הכיתה. חלק מהמלווים אפילו שיחקו עם התלמידים, צילמו והתרגשו לראות מהצד את הריכוז, ההתרגשות והחשיבה היצירתית של התלמידים. אחרי 45 דקות הסבב הראשון הסתיים בהצלחה! יש לנו 5-10 דקות לסדר את כל הציוד ולהכין אותו לסבב הכיתות הבאות. בסיום כל משחק הילדים יוצאים החוצה למסדרון לקיר עם תפאורה שהכנו להם לטובת תמונת סיום וניצחון. המורות מצלמות אותם שיהיה להם למזכרת, ממש כמו בסיום כל חדר בריחה שמשחקים. זהו, סיימנו להתארגן ואנחנו מוכנים לכיתות הבאות שיגיעו. עוד 3 כיתות, עוד 90 תלמידים שמגיעים בהתרגשות מטורפת ובהתלהבות אל המשחק שלנו. ראיתי מורה אחת שניסתה להרגיע את הילדים שהתרגשו לקראת המשחק, אבל אמרתי לה שזה בסדר גמור ואפילו מומלץ להתגרש לקראת הפעילות שלנו! ???? לפני המשחק אנחנו מעבירים לתלמידים תדריך הכולל הוראות, מה מותר ומה אסור ומה יעזור להם להתקדם, ולאחר מכן אנחנו מספרים להם את הסיפור של החדר, מי אנחנו ומה המטרה שלנו בשעה הקרובה. זה כל כך כיף לראות קבוצה גדולה של ילדים שנשאבת לסיפור ולעלילה בהתרגשות גדולה!

סבב המשחק השני גם הסתיים לו והילדים יצאו להצטלם מחוץ לכיתות בזמן שצוות המפעילים מכין ומסדר את הכיתות למשחק הבא. בעוד הילדים מגיעים ומתחילים להיכנס אל הכיתות עם המשחקים, פתאום אנחנו מגלים שבכיתה אחת חסר לנו ליווי של איש צוות מטעם בית הספר! בזריזות עשינו כמה טלפונים לאימהות מהנהגת ההורים והנושא טופל בזריזות וביעילות ואנחנו יכולנו להמשיך את הפעילות ולעמוד בלוחות הזמנים הדרושים. הסבב השלישי הסתיים ברעש גדול ובצעקות התרגשות של הילדים. בנוסף אלינו בית הספר הכין פעילויות אחרות ליום המיוחד הזה ואנחנו מרגישים את ההתרגשות של התלמידים במשך כל היום. לאט לאט מגיעות אלינו שמועות מצוות המורים והורים שמלווים את התלמידים שמספרים לנו שכולם מדברים בבית הספר על הפעילות שלנו שהיא מוצלחת ביותר וכולם מאוד נהנים ממנה! התגובות האלה חשובות לנו מאוד, אנחנו אוהבים ללמוד ולהתפתח מכל תגובה או ביקורת וכיף לשמוע שאנחנו מצליחים במטרות שלנו ליצירת חוויות ואתגר למשתתפים. ???? אחרי התארגנות וסידור החדרים והערכות אנחנו מוכנים לסבב ה4 שיתחיל במשחקים! התלמידים משחקים, נהנים, חושבים באופן יצירתי ומשתפים פעולה בקבוצות המשחק.

מרוב שהיה לנו ולתלמידים כיף, כל היום הזה עבר לנו במהירות מטורפת ולא הרגשנו ששיחקו איתנו 360 ילדים. ???? הסתיים לו הסבב האחרון ואנחנו מתחילים לקפל. אנחנו צוות גדול ולכן הצלחנו תוך זמן קצר להתקפל ולהתחיל להוציא החוצה את כל הציוד. בדרך עצרו אותנו מורים ותלמידים שהיו חייבים לספר לנו ולשתף כמה כיף היה להם וכמה הם נהנו מפתרון החידות ומתחושת ההצלחה במשחק! סיימנו את הפעילות מלאים באדרנלין ובהתרגשות בסיומה של עוד הפעלה מוצלחת של אתגר האוצר – חדרי בריחה ניידים.

נתראה באירוע הבא! הדס מליק, היוצרת והבעלים של אתגר האוצר – חדרי בריחה ניידים.

אם גם אתם מחפשים חדר בריחה נייד לתלמידים בבית הספר שלכם , מוזמנים ליצור עמנו קשר

צור קשר