חדר בריחה – העולם האמיתי

שמתם לב שהעבודה שלנו היא בדיוק כמו משחק בחדר בריחה?

חדר בריחה מהווה אנלוגיה מושלמת למקום העבודה שלנו.
המוכנות לעבור ולהתנסות בחוויית חדר הבריחה עם צוות האנשים במקום העבודה מביאה איתה את הפוטנציאל לגלות את הרבדים הסמויים של עצמנו וההתנהלות הצוותית במקום העבודה.
ממש כמו בחדרי בריחה גם המציאות היומיומית במקום העבודה שלנו מפגישה אותנו עם אתגרים, משימות ודינמיקה צוותית על שלל קשת החוויות האנושיות, אותה התנסות משחקית מאפשרת לנו להתבונן וללמוד על עצמנו ולעלות למודעות את אותם כוחות אנושיים, שפועלים דרכנו (כוח המחשבה, רגשות, תפיסות, יכולת הביטוי יצירתיות, ועוד)

כמה דוגמאות לפניכם:

1.הסיפור
כמו בחדר בריחה שאנחנו הולכים אליו כדי ליהנות ומספרים לנו את הסיפור שעומד מאחורי הדמויות והפעולות שאנחנו צריכים לבצע, כך גם בחיים האמתיים יש סיפור מאחורי כל משימה או פעולה שעלינו לבצע. להגיש פרויקט, לקדם או לשווק, לתת שירות או לבצע תיקון כלשהו ללקוח או לבוס.

2. התדריך
לפני שנכנסים לחדר בריחה אנחנו מקבלים תדריך מהמפעיל – מה מותר, מה אסור ומהן המטרות והיעדים שלנו בחדר הבריחה. בחיי היום יום שלנו בעבודה אנחנו מקבלים את המשימות ואת העבודה שעלינו לבצע על ידי הבוס או המנהל הישיר שלנו. מה הם סדרי העדיפויות ומהם היעדים בכל משימה ומשימה.

3. התפאורה ומסיחי הדעת
לאחר שנכנסנו אל חדר הבריחה גילינו שיש הרבה אלמנטים בחלל, איך נדע מה רלוונטי למשחק ולחידות ומה לא? אנחנו מסתובבים, בודקים וחוקרים עד שאנחנו מנטרלים את כל הדברים שלא רלוונטיים ומתקדמים בחידות ובמשחק. כך גם במהלך יום העבודה שלנו אנו נתקלים בגורמים שאינם עוזרים לנו להתקדם במשימה ורק גורמים לנו להתעכב ולפעמים ובזבז זמן יקר שדרוש לנו לטובת התקדמות המשימה או הפרויקט שהוטל עלינו.

4. חדר בריחה מקבילי או ליניארי?
בחלק מחדרי הבריחה המשחק הוא מקבילי מה שאומר שיש כמה חידות ומשימות שניתן לבצע במקביל. ובחלק מהחדרים המשחק הוא ליניארי מה שאומר שעד שלא פותרים חידה מסוימת אין אפשרות להתקדם במשחק. כך גם במהלך יום העבודה שלנו אנחנו נתקלים לפעמים בריבוי משימות ובצורך לחלק את המשאבים שלנו או לייצר סדר עדיפויות לביצוע.

5. רמזים והכוונות
במהלך המשחק שלנו בחדר הבריחה יש מפעיל הצופה בנו ובמידת הצורך הוא נותן לנו הכוונות ורמזים לטובת התקדמות בפתרון האתגרים והחידות שבחדר. ברוב המקרים בעבודתנו כאשר אנחנו מרגישים תקועים אנחנו פונים לעזרת הבוס או קולגה שיעזור או יתמוך בנו כדי שנוכל להתקדם במשימה.

6. עוד 60 דקות יתפוצץ העולם
יש לכם 60 דקות להציל את האנושות אחרת כל העולם יתפוצץ! שמעתם כבר את הסיפור הזה באחד מחדרי הבריחה ששיחקתם? בדרך כלל מדובר על 60 דקות שעליכם לפתור את כל החידות והמשימות שבחדר הבריחה. לא הצלחתם לפתור את החדר בזמן? ברוב החדרים יוותרו לכם ויאפשרו לכם להמשיך ולשחק עוד כמה דקות או שיתנו לכם יותר רמזים והכוונות שיקדמו אתכם לסיום. אבל מה קורה בעולם האמיתי? זה שלא מתפוצץ? עלינו להגיש את העבודה שלנו עד תאריך או שעה מסוימת לבקשת הבוס או הלקוח. עלינו לעמוד בזמנים ולפעמים לעבוד גם בשעות נוספות כדי להצליח ולהשיג את המטרה והיעד שהוצב לנו.

7. שיתוף פעולה ועבודת צוות
המשחק בחדר בריחה הוא משחק לזוג או קבוצה. חברים, משפחה, בני זוג, צוות עבודה או חברים ללימודים הולכים לשחק ביחד בחדרי בריחה. שימו לב שברוב המקרים החוויה של המשחק המשותף בחדר משליכה גם על חיי היום יום שלכם עם הקבוצה איתה בחרתם (או שלא) ללכת לשחק את המשחק. רבתם והתווכחתם בחדר? האם מישהו השתלט יותר ומישהו עמד בצד ורק צפה? האם הצלחתם להתגבר על המכשולים ולחוות חוויה מיוחדת וכיפית בחדר? ובחיים?

8. יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה
משחקי קווסט ומשחקים בחדרי בריחה מבוססים על חשיבה יצירתית. ברוב המיקרים אין צורך להגיע עם ידע מוקדם או תואר כלשהו כדי לצלוח את החידות והמשימות. צריך להסתכל קצת אחרת על הדברים, לחשוב יצירתי ולצאת מהקופסה. לצערנו, בשגרת יומנו מרגילים אותנו לתבניות חשיבה ולא מאתגרים אותנו לחשוב יצירתי. לחשוב יצירתי זוהי יכולת שניתן לפתח אותה ולשפר אותה במידה ונפעל בדרך הזו יותר ויותר. לפעמים הפתרונות היצירתיים יכולים להועיל לנו ולעזור לנו לפתור בעיות ואתגרים בדרך יעילה יותר, זולה יותר ואף קצרה יותר.

9. אלמנט ההפתעה / התקדמות אל הלא נודע
מה מסתתר מאחורי הדלת הנעולה? בתוך הקופסה הסגורה? מה יעזור לי לפתוח אותה? ומה מחכה לי בהמשך? האם מחכה לי משהו מפחיד? אולי מצחיק? מפתיע או מיוחד? האם אני אצליח? ואולי לא אצליח ואצטרך לבקש עזרה מהמפעיל כדי להתקדם? אלו שאלות שאנחנו יכולים לשאול את עצמנו במהלך משחק בחדר בריחה וכשחושבים על זה כל השאלות מתאימות גם ליום יום שלנו ולמהלך העבודה שלנו.

10. תחרותיות או אסטרטגיה
כשאנחנו משחקים בחדר בריחה בקבוצה אלמנט התחרותיות הוא משהו שאי אפשר לברוח ממנו. אנחנו רגילים לחשוב בצורה תחרותית ולהוכיח לכולם שאנחנו חכמים, מוצלחים ויכולים לפתור את החידות והמשימות שבחדר. בעבודה אנחנו עלולים להיתקל לא מעט בתחרות בין העובדים, הרצון להוכיח ולהתקדם בתפקידים, לזכות בהצטיינות, בונוס או העלאה בשכר חשובה לנו מאוד בתור עובדים או מנהלים בחברות.

11. סיום המשחק
כפיים!!!! יצאנו מהחדר!!! הצלחנו לפתור את כל החידות והמשימות! ואיך הרגשתם? נהנתם? התרגשתם? צחקתם? פחדתם? חגגתם? ואיך הרגשתם כשהגשתם פרויקט גדול או משימה בעבודה?

רוצים לשחק בחדר בריחה במשרד? לאתגר האוצר – חדרי בריחה ניידים יש כמה אפשרויות עבורכם ???? צרו קשר עוד היום לתיאום המשחק שלכם!

צור קשר